Menengiç

Daha çok yurdun doğusunda yetişen menengiçten ortaya getirilen kahve, yapısında çoğu vitamin ve mineral bulunduruyor. Kafeinsiz bu kahve, aynı vakitte kanser ve yaşlanmaya karşı da bedeni koruyor…
.
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, Türkiye’nin batı, güney ve güneydoğu kesimlerinde daha çok dağlık ve kırsal alanlarda natural olarak yetişen menengiç meyvesininden (yabani fıstık) elde edilmiş kahvenin, insan sağlığı amacıyla yararlı bulunduğunu ve kafein içermediğini söylemiş oldu.

Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, yaptığı açıklamada, menengiç kahvesinin bileşiminde E ve B vitaminleri ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum gibi mühim mineral ve elementler bulunmuş olduğunu, bununla beraber protein, yağ, gıdasel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler yönünden da son derece yararlı nebat olduğuna ilgi çekti.

Menengicin, Türkiye’nin güney Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nin dağlık kırsal kesimlerinde ekimi yapılmadan ekolojik olarak yetiştiğini ifade eden Göğüş, ”Latincede ‘Pistacia Terebinthus’ diye anılan ve yüzde 100 naturel olan kahve türüdür. Menengiç, Antep fıstığının yakın bir akrabasıdır. Dünyanın değişik bölgelerinde menengiç ağacının değişik organlarından çok yönlü yararlanılmaktadır. Menengiç kahvesi sağlık amacıyla yararlı bir kahve ve daha da muhimi kafein içermeyen kahve türüdür” diye mevzuştu.

Egzama, Astım, İshale de İyi Geliyor

Botanikçi Herbalist İlhan Aslanyürek ise çerez ve şekerleme endüstrisinde de sarfedilen menengicin halk arasında egzema, astım, ishal, sarılık, mide ağrısı şeklinde sağlık sorunlarınin tedavisinde de kullanıldığını belirtti.

Günümüzde en süregelen kahve türü olarak karşımıza çıkan menengiç kahvesinin soluk darlığı, solunum yolları, ses teli, sindirim sorunları benzer biçimde bir çok hastalığın tedavisinde etkin olarak kullanıldığını özetleyen Arslanyürek, şu verileri verdi:

Kansere ve Yaşlanmaya Karşı Koruyucu

”Menengiç kahvesinin faydalarına bakmış olduğumızda süreğen mide hastalıklarını ve midedeki ağrıları geçirir. Akciğer iltihaplarını temizler. Menengamacıyla septik özelliği vardır. Nefes darlığına, bronşite, balgama, öksürüğe karşı yararlıdır. Ses tellerine iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayak terlemelerini keser. Ağız kokusunu giderir. Saçların daha canlı ve gür olmasını sağlar. İdrar söktürür ve böbrek kumların dökülmesini sağlar. Böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür. İnce bağlarırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Vücudun her alanındaki kan akışını hızlandırır. Kalbi kuvvetlendirir. Gövde ve zihni kuvvetlendirir. B,C,E vitaminleri bakamından zengindir. Ağız salyasının kesilmesini sağlar. Dalak amacıyla yararlıdır. Türk kahvesine gore daha yumUşak bir tada sahip olan menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde bedeni kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu tesire sahiptir.”

”Menengiç, yabani aşılanmamış Antep fıstığına verdiği isimdir” diyen Aslanyürek, ”Menengiç, çedene, bıttım gibi değişik isimlerle anılıyor. Bence, menengiç kahvesine Antep fıstığı kahvesi demek çok doğru olur. Çünkü, menengiç diye tanınan meyvenin dalını Antep fıstığı aşıladığınız vakit Antep fıstığı olur” ifadelerini kullandı.

Iyi mi Kahve Oluyor?

Menengiç kahvesinin, hasadın peşinden yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönene kadar kavrulup, macun kıvamına ulaşınca ezilmesiyle elde edildiğini özetleyen Prof. Dr. Aslanyürek, şu detayları verdi:
”Menengiç ağacından toplanan menengiç meyveleri, yıkandıktan ardından birkaç gün güneş altında kurumaya bırakılır. Daha sonra menengiçler geniş bir tencerede rengi koyu kahverengiye dönene kadar kavrulur. Kavurma işleminden sonra macun kıvamına gelene kadar ezilmesiyle menengiç kahvesi ortaya gelir. Menengiç kahvesi yaparken, Türk kahvesi yapımında ilgi edilmesi gereken şeylere menengiç kahvesi yapımında da ilgi edilmesi gerekir. Menengiç kahvesi kısık ateşte kendi durumunda pişirilmelidir. Kahve yapılırken su yerine süt de koyulabilir. Menengiç kahvesi, Türk kahvesine nazaran daha yumUşak bir tada sahiptir.”.