Faydaları

Siirt’e özgü bir sabun olan bıttım sabunu yararları saymakla bitmiyor. Saç dökülmelerini, saçın yağlanmasını engellemiş olan çoğu hastalığa iyi gelen bıttım sabununun yararlarını sizin amacıyla derledik.

Bilinen adı menengiç yağı olan yabani fıstıktan imal edilen bıttım sabunu her derde deva. Menengiç yağından elde edilmiş bıttım sabununun yararlarını haberimizin bilgilerinda bulabilirsiniz. Saç dökülmesi, egzama, mantar hastalıklarına iyi gelen bıttım sabunu kimyasal aslabir madde içermiyor. Naturel olmasından hiçbir yan tesiri olmayan bıttım sabununun yararları bakın neler? Bıttım sabununu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. Sabunu kullanırken yanısıra kimyasal bir ürün kullanılmaması gerekiyor. Bıttım sabununu derli toplu kullanmaya olası olduğunca özen göstermede yarar var. 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. Gün şampuan kullanmayınız. Saçlarınızı her gün yıkamayın. Sabunla yıkadıktan ardından 2 gün yıkamayın. Çünkü saçlar bıttım yağıyla beslenirler. Sadece her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla sudan geçirin.

Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamiyle durdurur. Bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamiyle yok eder. Beyazlaşmış saçlar amacıyla kullanıldığında 7-8 ay ortamında organik güç sunarak eski rengini alır. Saç derisindeki bakteriler tamamiyle yok eder. Saçı besleyerek yumUşak duruma getirir. Antiseptik mikrop öldürücü özelliği yardımıyla deri hastalıklarının çoğuna çok iyi gelir. Egzamaya, mantara, erişkinlik sivilcelerine vücuttaki yara ve tahrişlere karşı etkilidir. Gözenekleri açar varisleri iyi derecede rahatlatır. Naturel mamüller den üretildiği amacıyla hiç bir yan tesiri olmaz kimyasal madde içermez. Bıttım sabunu saçlara canlı bir manzara parlaklık hissi sunar kuru saçları nemlendir. Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya iyi gelir. Bıttım sabunu ham maddesi ve yapılışı, bıttım sabununun ham maddesi Siirt’e bıttım ağaçlarında yetişiyor ufak adetli fıstığın yabani durumu kısaca Türkçesi menengiç meyvesinden gerçekleşiyor .

Siirt’te ürünün yetiştiği ay eylül ayı ya da eylülün sonudur. Bu aydan sonra bıttımlar bağ ve bahçelerden toplanır toplandıktan, sonra gerekli prosedürler yapılır. Bu prosedürler evvelce bıttımlar adet adet ayıklanır çürükler çıkarılır, bıttımlar daha sonra yıkanır ve kuruması amacıyla 5-10 gün bekletilir bıttımlar kuruduktan sonra değirmende öğütülür, öğütüldükten ardından orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır. Yoğurma prosedürü özenle uygulanmaktadır bu prosedür averaj 2 saat sürer. Bıttım sabununu 2 saat süresince yoğurduktan sonra bıttımlardan çıkan yağlar ayrı bir kaba konulur. Bıttımlar bir gün daha sıcak ortamda bırakılıp yağının tamamiyle süzülmesi sağlanır ancak bıttımlardaki yağın tamamı ayrılmadığı amacıyla bıttımlar amacıyla değişik bir denenir.