Defne Sabununun Faydaları ve Zararları

Defne sabununun insan vücuduna yararları nelerdir? Defne sabunu faydalı mı? Defne sabunu zararlı mı? Defne sabununun faydaları ve zararları başlıklı yazı içeriğinde defne sabunu ile alakalı tüm detayları bulabilirsiniz.
Türkiye’de Hatay ilimizde en çok yetiştirilen bitkidir defne. Her mevsim ağaç yaprakları yeşil olan bitki, sonbaharın gelmesiyle beraber yapraklarını bizlere şifa olarak sunar. Hasat zamanının geldiğini müjdeler.

Defne Sabununun Faydaları Zararları Neler?
Yaprağının kendisinden faydalanıldığı şeklinde, bu ürün, kendine özgü işlemlerden geçerek defne yağına ve defne sabununa da dönüşebilmektedir.

Defne sabununun faydaları ve zararları nedir, açıklayacak olursak;

Defne Sabununun Faydaları
Defne sabununun faydaları denildiğinde antiseptik ve aminoasit özelliğiyle deri hastalıklarında mikrop önleyici olarak kullanılması ilk akla gelen fayda olacaktır.

Bebeklerde oluşan pişikler, ciltte oluşan kızarıklar defne sabunu ile temizlendiğinde iyileşme gösterir. Hafifçe sıyrık ve minik yaralanmalarda bölgeyi defne sabunuyla yıkayıp duruladığınızda hem temizliğini yapar aynı zamanda iyileşme sürecini tetikler.

Sabun yapımında kullanılan saf zeytinyağı ve damıtılmış su yardımıyla saçlar daha canlı, parlak olur. Dahası kırılmaları, kepeği ve dökülmeleri önler. Saç kıran olarak bilinen saç derisi rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Peeling meydana getirdiğinızda derinin nefes almış olduğunı canlandığını görecek ve sivilcelerin ve siyah noktaların oluşumunu engellediğini fark edeceksiniz.

Doktor tavsiyesi üzerine kullanılıyorsa hastalık bitene kadar defne sabunu kullanımına devam edilmelidir. Adamların tıraş olma esnasında tıraş jeli veya tıraş köpüğü yerine kullanılabilir. Böylece tıraş sonrası losyona gerek kalmadan daha nemli ve ferah bir cilt doğar.

Defne sabunun faydaları arasında pek bilinmeyen diğer özellik; hücre yenilenmesi ile bacak damarlarında görülen varislere ve romatizmalara defne sabunuyla masaj yapıldığında iyi gelmesidir. Hanımlarda daha çok görülen mantar ve egzama hastalıklarında defne sabunu kullanılabilir. Hoş kokusu sayesinde dolap içlerinde yada çeyiz sandıklarında rahatlıkla yerini alır.

Defne Sabununun Zararları
Defne sabunu, üreticiden temin edildiğinde içinde herhangi bir katkı maddesi olmadığından vücuda herhangi bir zararı yoktur. Fabrikasyon ürünlerde katkı maddesinin olabileceği düşünülerek temin edeceğiniz yeri araştırmanızda fayda olacaktır. Aksi taktirde defne sabununun zararları üretimden kaynaklı karşınıza çıkabilir.

Gözle temasından kaçınmak göze vardığında bol suyla yıkamak gerekir. Doğal yolla elde edilmiş defne sabununun zararları mevzusunda herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır.

Yalnız çok kuru cildiniz var ise çok sık cildinizde kullanılmaması tavsiye edilir. Ayrıca saçta kullanıldığında bolca suyla iyice durulamak gerekir ki saçta tedavi yaparken sabun kalıntısından kepek oluşumu başlamasın.

 

Kaynak: https://www.xn--bttmsabun-vpbc.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*